Добре дошли, Гост
Потребителско име: Парола: Запомни ме
  • Страница:
  • 1
  • 2

TOPIC: Затруднено преглъщане и хостоянно оригване

Затруднено преглъщане и хостоянно оригване 22 Май 2011 22:09 #1

• taniya
  • taniya's Avatar
  • Извън линия
  • Начинаещ
  • Публикации: 15
Здравейте.
проблема ми е доста сложен поне за мен и се надявам някай да ми помогне със съвет.
Симптоми- трудно преглъщане.стягане в гърлото.задавяне от храна.невъзможност да се пият лекарства тъй като ме задавят.постоянно и много мъчително оригване.метеоризъм.болки вдясно подребрие-леки.регургитация на храна от мъчителното оригване.
Специалисти които съм посетила:
УНГ- кандида албиканс
Ендокринолог преди година - и на ехография и изследване на хормоните-няма проблем
Гастроентереолог: изследване с бариева каша -диагноза гер1
Фиброгастроскопия :диагноза- хроничен повърхностен гастрит с продължителен спазъм на гес и хеликобактер
На ехография-прегъната жлъчка.
Кръвни изследвания са наред.
Проведено лечение -Езомепразол.Пантапразол-контролок.Омепразол-пробитор.улкопрол.ландопрол -ефект никакъв
Също мотилиум.комфортекс.дуспаталин.кости.еспумизан.алмагел.мезим форте-креон и пробиотици и ефекта никакъв
Антибиотици за ерадикация на ХП- тетрациклин.тинидазол и де-нол.Контролна гастроскопия след месец ще правя
Този ад за мен вече продължава от 2 год.Естествено бях изпратена и на психиатър където проведохме лечение с Ципралекс.СероксаСеталофт.Еспритал.Стрезам.Бифлокт. Грандаксин и т.н че са много
Бензиодезипан-ривотрел
И до тук за съжаление ефект никакъв от всичкото това лечение
Първия ми въпрос е Спазъм на гес и кардиоспазъм еднакво ли е?
Втория- какъв съвет може да ми дадете - От какво е това и как да го лекивум и въобще има ли начин да се излекувя защото съм напълно отчаяня?
Благодаря предварително за отделеното време!!!
Администраторът на този форум е забранил публичното писане в него.

Re: Затруднено преглъщане и хостоянно оригване 22 Май 2011 23:17 #2

• Статия
  • Статия's Avatar
  • Извън линия
  • Администратор
  • Публикации: 243
  • Благодарности 2
Прилича на ахалазия наистина. Ахалазия = кардиоспазъм = невъзможност на долния езофагеален сфинктер (ДЕС) да се отваря адекватно при преглъщане . Спазъм на ГЕС = горно-езофагеален сфинктер, което е нещо доста различно с по-различна клиника като аспирации на храна в белите дробове и др.

Re: Затруднено преглъщане и хостоянно оригване 23 Май 2011 14:26 #3

• taniya
  • taniya's Avatar
  • Извън линия
  • Начинаещ
Много се ивинявам за правописните грешки...

Re: Затруднено преглъщане и хостоянно оригване 25 Май 2011 20:40 #4

• taniya
  • taniya's Avatar
  • Извън линия
  • Начинаещ
Много Ви благодаря за отговора.
А как може да се излекува това състояние и от кой лекар?

Re: Затруднено преглъщане и хостоянно оригване 31 Май 2011 11:25 #5

• Здравко
  • Здравко's Avatar
  • Извън линия
  • Модератор
  • Баровец
  • Публикации: 303
  • Благодарности 9
Здравейте,
Аз лично бих Ви препоръчал да се направи повторна консултация с гастроентеролог, който вече ще Ви насочи, ако има проблем към специалист по УНГ (ако се касае за спазъм на крикофарингеалния сфинктер) или хирург от определено звено (гръден, коремен) за по-нататъшна консултация. За района на София препоръчвам специалистите от университетските болници - Александровска, Иван Рилски и ИСУЛ. Отидете с всички изследвания и документи.
По принцип при ахалазия трябва да се избягват се грубоцелулозни и пикантни храни. Препоръчват се кашави, полутечни ястия. Хранете се 5-6 пъти дневно. След нахранване се препоръчва да правите физически упражнения - извиване на шията и на гръдния кош назад; да не лягат 3-4 часа след това, да спят на висока възглавница. Но преди всичко трябва да се стигне до диагноза, за да се дават каквито и да е препоръки.
Успех!
Rapere est accipere, quod non possis reddere!
Кога хората забравиха да пишат правилно?

Re: Затруднено преглъщане и хостоянно оригване 17 Авг 2011 20:53 #6

• taniya
  • taniya's Avatar
  • Извън линия
  • Начинаещ
Добър Вечер,
Благодаря за отделеното време много.
Писали сте"ако се касае за спазъм на крикофарингеалния сфинктер"-това как се доказва и каква е причината за това заболяване?Внета няма никаква информация затова.
Не мисля ,че е ахалазия,защото предполагам досега при толкова снимки с бариевата каша би трябвало да се види,е може и да греша.
Но за съжаление никой не ми обяснява нищо а сао ме препращат насам и натам -моля Ви стана вече 2 год и съм много отчаяна.
Лека вечер и Здраве на всички

Re: Затруднено преглъщане и хостоянно оригване 04 Сеп 2011 18:32 #7

• taniya
  • taniya's Avatar
  • Извън линия
  • Начинаещ
Здравейте,
моля ви за отговор към какъв лекар да се обърна.
Отново посетих гастроентереолог и то колко пъти и пак последва ФГС и диагноза -спазъм на хранопровода и най-вече в отвора на хранопровода.
Сега накъде?

Re: Затруднено преглъщане и хостоянно оригване 05 Сеп 2011 00:02 #8

• Petyr
  • Petyr's Avatar
  • Извън линия
  • Експерт
  • Публикации: 99
  • Благодарности 10
Принципно с тези неща се занимават коремните/гръдните хирурзи...
Горд студент по медицина.

Re: Затруднено преглъщане и хостоянно оригване 06 Сеп 2011 19:31 #9

• taniya
  • taniya's Avatar
  • Извън линия
  • Начинаещ
Благодаря за отговора,но с това имате предвид,че е нещо за операция ли?

Re: Затруднено преглъщане и хостоянно оригване 07 Сеп 2011 22:03 #10

• Vasilec
  • Vasilec's Avatar
  • Извън линия
  • Не се пипа!
  • Публикации: 326
  • Благодарности 50
Изчетох цялата тема от - до и наистина не знам какво да Ви отговоря. Вероятно така се чувстват и останалите участници от форума.
Предполагам, че се досещате, че цел номер 1 е да се постави диагноза - тя е ключът към лечението, било то консервативно или хирургично.
За съжаление не съм специалист в областта, но трябва да се обърнете може би към хирург, специалист по заболявания на хранопровода. Да отидете с всички изследвания и да сътрудничете максимално. Друг вариант не виждам.
Ще следя темата...
Ако съм Ви бил полезен или съм Ви направил добро впечатление, моля натиснете бутона "Благодаря" под мнението ми.

Sport Medicine

Любознателен студент по медицина 6 курс.

Re: Затруднено преглъщане и хостоянно оригване 08 Сеп 2011 09:45 #11

• taniya
  • taniya's Avatar
  • Извън линия
  • Начинаещ
МНОГО БЛАГОДАРЯ НА ВСЕКИ,КОЙТО ОТДЕЛЯ ВНИМАНИЕ НА ВЪПРОСИТЕ МИ И ПРОБЛЕМИТЕ МИ.
ТОВА Е ДИАГНОЗАТА МИ:
Окончателна диагноза:Спазъм на хранопровода,хроничен еритемоексудативен гастрит
Анамнеза:От 2год с оплаквания от болка зад гръдна кост,затруднено преглъщане на твърди и течни храни,постоянно оригване.Въпреки лечението с протонни инхибитори и ерадикация на ХН оплакванията персистират.През последните месеци оплакванията станали почти ежедневни,загубила връзка с ритъма на хранене,загуба на тегло.
/после обясняват че на ехо всичко е наред с черния дроб и др/кръвно- 100/70
Параклинични изследвания:Hb-109,Ht-0,323,Ле-4,9,Ери-3,7,Тр-151,ДКК-норма,
фиброген-3,3,протромб.време 61,8,INR-0,98,кр.захар-5,3,урея-2,5,
креатинин-72,0,йонйграма- в норма,общ белтък-73,албумин-44,3,урина-алб-/-/,
ЗАХ-/-/,бил-/-/,уроб-неув.,сед-един.Ле.ЕКГ-син ритъм,индиферентна ел.Позиция
Инвазивни диагностични и терапентични процедури-ВГДС-Хранопровод -проходим,силен спазъм в областа на Гес.Лигавицата на хранопровода в дисталната част е със заличена Z-линия.Стомах-нормотоничен,с голяма предна каскада и наличие на голямо количество течност на гладно с обилен примес на жлъчка.Лигавцата е със силно хиперемирани и оточни лигавични гънки,без ерозии.Пилор-пропусна.Булбус дуодени се разгъна добре,лигавицата е с хиперемия и оток.Заключение:Спазъм на хранопровода,хроничен еритемоексудативен гастрит
Терапевтична схема:вливане на водно солеви р-ри,Деган-2*1,Квамател 40мг дневно
Това е от болницата и съм много по зле
Някакви съвети моля,защото гастрото казва че не съм за нея

Re: Затруднено преглъщане и хостоянно оригване 08 Сеп 2011 12:08 #12

• Vasilec
  • Vasilec's Avatar
  • Извън линия
  • Не се пипа!
  • Публикации: 326
  • Благодарности 50
Здравейте,
Щом се касае за дифузен спазъм на хранопровода и не се повлиява от медикаменти, същевременно нарушава качеството на живот, е добре наистина да се консултирате с хирург, било за балонна дилатация или хирургическа намеса.
При всички случаи е добре да се консултирате с хирург. Ако сте в района на София е добре да посетите приемния кабинет на СБАЛ по белодробни заболявания “Св. София” 1431 София, бул. “Акад. Иван Гешов” 19 тел.: 8054-210. Преди години със заболяванията на хранопровода се занимаваше доц. Емил Аструков.
Ако съм Ви бил полезен или съм Ви направил добро впечатление, моля натиснете бутона "Благодаря" под мнението ми.

Sport Medicine

Любознателен студент по медицина 6 курс.

Re: Затруднено преглъщане и хостоянно оригване 09 Сеп 2011 19:45 #13

• taniya
  • taniya's Avatar
  • Извън линия
  • Начинаещ
Благодаря
едни казват,че съм за хирург,други казват,че е он депресията.
На кое да повярвам и аз незнам.

Отговор: Затруднено преглъщане и хостоянно оригване 26 Ное 2011 15:19 #14

• taniya
  • taniya's Avatar
  • Извън линия
  • Начинаещ
Здравейте,
моя проблем явно излиза непосилен за лекуване от лекарите,които ме препращат един на друг.Диагнозата ми е Спазъм на хранопровода и най-вече в зоната на ГЕС(доказано с ФГС,а с бариева каша-нищо нямам.Гастроентереолозите се отказаха след всички опити на лечение с ИПП,антиациди,пробиотици и т.н.Препратена бях към психиатър,за когото мога да кажа,ченаправи всичко възможно,но също нямаше ефект(според него,когато съм под напрежение и стрес би трябвало да чувствам по осезаемо симптомите и бензиодезипана-ривотрил за в момента да ми помогне,но при мен не е така.Естествено,че и най-различни анттидепресанти сме изпробвали.Последното му мнение е,че не е на нервна основа.От 6 месеца посещавам и психолог.Унг- лекува фарингит,но пак ефект няма.Засега останa да излекувам кандида албиканс и стрептококи в гърлото.Да опиша симптмите ми са ТРУДНО ПРЕГЛЪЩАНЕ И ПОСТОЯННО ОРИГВАНЕ.Отслабнах с над 14кг защото ми е трудно преглъщането и подбирам храната.Лекарствата ги дъвча.Поста стана много дълъг,съжалявам.Моля Ви дайте ми съвет къде да отида ,къде да търся причина и лечение.Досега бях лекувана в Варна.А да добавя имам скенер на фаринкса и отделно ендоскопия само на гърлото.Също Хирург ми каза,че не съм за него-А ЗА КЪДЕ СЪМ.Препоръчайте ми лекари или някаква апаратура,което би доказало причина за тоя спазъм,офф каквото и да е и където и да е,повярвайте ми много съм отчаяна

Отговор: Затруднено преглъщане и хостоянно оригван 27 Ное 2011 17:05 #15

• introducer
  • introducer's Avatar
  • Извън линия
  • Модератор
  • Благодарности 4
След всичко изчетено, все си мисля, че с някакъв невроблокер ще може да се оправи работата. Перорално не,но може би някои операции, в които с арсен или ботокс, съхраняващи цялостта на органа или де да знам. Това го казвам, като вариант само, не и като генерална идея за терапия.
Живееш само веднъж, но ако го правиш правилно, веднъж е достатъчно..

Отговор: Затруднено преглъщане и хостоянно оригване 30 Ное 2011 09:52 #16

Здравейте, Таня! Освен ИПП, пробиотиците, антиациди приемали ли сте други медикаменти за Вашия проблем? Назначавани ли са Ви Калциеви антагонисти или нитрати- например Нитроглицерин или подобни? Опишете от всяка храна ли Ви се провокират оплакванията, какви храни можете да приемате? Има ли ситуации, които провокират оплакванията или те просто персистират? Питам Ви за тези въпроси, защото е важно да изясним анамнезата при Вас и дали наистина има психологичен момент:).

Отговор: Затруднено преглъщане и хостоянно оригване 04 Дек 2011 10:29 #17

• Анонимен
  • Анонимен's Avatar
Здравейте
благодаря Ви за вниманието.
Нитроглицерин не са ми изписвали,защото имам ниско кръвно,калциеви антагонисти също не са-мисля.За храната не мога да кажа от коя се провокира,защото за мен не виждам връзка,спазъма и оригването всеки ден си ги имам,още като се събудя почвам да се оригвам и до през целия ден се увеличава и вечерта вече е ад за мен.Пример ако съм под стрес или някакво напрежение,защото понякога се случва/както на всички хора/опитах се да забележа дали се усилва но НЕ категорично не се влияе от стреса.Като увеличи повече оригването,което е трудно защото от спазъма някак си трудно изкарвам въздуха/извинявайте че така го обяснявам/ пия ривотрил от 2 мг защото чувствам хранопровода стегнат но без болка ,но също забелязах,че не отпуска.И така се повтаря всеки ден и докато заспя на три възглавници,за да ми е по-лесно да си гълтам слюнката и на следващия ден отново се повтаря всичко.От постоянните напъни за да се оригна ме боли стомаха,преди повръщах на месец да кажем два пъти но сега този проблем нямам.Храната няма как да определя-пример тестени неща не ям,защото залепват в гърлото,месо също,защото остава в гърлото ми и такива твърди храни но пример хляб ям но без кората.Зеленчуци и плодове не мога да ям,а заради гастрита съм спряла кафето,цигарите и пържено,газирано,но чувствам организма ми много слаб.
За лекарствата от гастроентереолог мога да опиша подробно какво съм пила за да ви е лесно-улкопрол,пробитор,нексиум,контролок,еманера-фамултран,ранитидин,алмагел,квамател-мотилиум,церукал,кости,еспумизан,комфортекс-и пробиотици ,както и -креон,мезим форте.
От психиатъра-имах 3 години главоболие и после ред други симптоми,които след дълго лутане по лекари,стигнах до психиатър.Първо пих ципралекс,който не помогна,но после ми бе изписан сероксат и от който се чувствах напълно здрава/никога не съм се чувствала в депресия-като плачливост,апатия и др./ но след 6 месеца лечение със сероксата бьх болна от грип и пих антибиотик не помня какъв и почнах трудно да преглъщам и оригването стана после.Почнахме да сменяме лекарствата-сеталофт,еспритал,флуанксол,валдоксан,сетинин,деаксит,коаксил,ефектин,стимулотон,грандаксин,тиоридазин,стрезам,но преди два месеца ги спрях и разлика няма дали ги пия или не.Естествено пия още хедонин и ривотрил заради безсънието но други проблеми нямам освен гърлото.
Общо взето това е дано съм успяла да разкажа всичко подробно и се надявам да ми помогнете със съвет.Сега след 10 декември ще ходя до София но не познавам нисого там а ми казаха за доцВладимиров от Исул,но ако имате по добро предположение ще се радвам

Отговор: Затруднено преглъщане и хостоянно оригване 17 Дек 2011 18:33 #18

• taniya
  • taniya's Avatar
  • Извън линия
  • Начинаещ
Здравейте отново
ходих до София в Исул при доц.Владимиров и пак Фгс и пак същата диагноза -спастичен хранопровод и дес
Лечение-да си лекувам нервите
Добре но КАК
Кога ще свърши тоя ад за мен
и Още колко антидепресанти да сменям и успокоителни,вече не се чувствам на себе си от тях
Трагично но това е състоянието ми
Извинете ме
Лека вечер

Отговор: Затруднено преглъщане и хостоянно оригване 18 Дек 2011 15:22 #19

• Здравко
  • Здравко's Avatar
  • Извън линия
  • Модератор
  • Баровец
  • Публикации: 303
  • Благодарности 9
Все си мисля, че трябва по-скоро да направите консултация с добър хирург.
Rapere est accipere, quod non possis reddere!
Кога хората забравиха да пишат правилно?

Отговор: Затруднено преглъщане и хостоянно оригване 22 Дек 2011 18:42 #20

• miro
  • miro's Avatar
  • Извън линия
  • Начинаещ
  • Публикации: 5
Здр. Таня.
Имах подобен проблем около 4 години. Все още не съм го преодолял на 100 процента, но съм добре. Имам още 10-15 процента от тая гадост, която ще ликвидирам сам - сигурен съм.
1. Престани да ходиш по лекари, защото няма да им смогнеш на диагнозите. Повярвай ми минал съм по пътя ти.
2. Успокой се нищо ти няма. Вероятно е специфична фобия. Човек трудно може да я осъзнае.
3. Радвай се всеки ден на живота си.
4. Сама анализирай ситуацията. Ти можеш да преглъщаш средата на филиите от хляба, а кората не -Та това е смешно. И аз бях същия смешник. Не си болна за средата, но си болна за кората.
5. Посети сайта за енергийната психология на д-р Желева в Пловдив, и сама реши дали да я посетиш.
Помисли си добре по точка 4.(горе)
Аз също 2 години не съм опитвал месо. Голям тъпак съм бил. Лепненето на храната по гърлото е масов "Фобиен признак". Може и да не съм прав, ако е така извинявай. НО .. доста неща при твоите "мъки" и "болести" ми звучат познато. Аз закусвах сладолед и обядвах с шоколад. Пародия голяма беше. Вземи живота си в ръце. Успех
  • Страница:
  • 1
  • 2
Модератори: д-р Георгиев
Време за създаване на страницата: 0.458 секунди

Protected by R Antispam