Добре дошли, Гост
Потребителско име: Парола: Запомни ме

TOPIC: Намален слух при дете

Намален слух при дете 01 Апр 2011 10:22 #1

• svetla_ilcheva
  • svetla_ilcheva's Avatar
  • Извън линия
  • Начинаещ
  • Публикации: 2
Здравейте!
Преди около половин година забелязах, че синът ми, който е на 3 години, има проблем с дясното ухо. Когато му казвам нещо на ухо, той не реагира или казва, че не чува. Ходихме на преглед в Ст.Загора при д-р Руев. Той ни направи аудиометрично изследване на слуха на детето и каза, че имал хлътнали тъпанчета. Не било сташно,защото бил обратим процес. Писа ни противоалергични капки, но подобрение нямаше. При следващото ни посещение при него, без да ни обяснява нищо, ни заяви, че трябва да вади трета сливица. Уплаших се и реших да отидем и при друг специалист. Февруари месец отидохме при д-р Котов в Сливен. Той прегледа детето и каза, че няма голяма трета сливица, но най- вероятно тя расте настрани и запушва Евстахиевите тръби. От там се спира притока на кислород в ушите, те се пълнят с течност в следствие на което детето не чува. Това което трябвало да се направи е да се пробият тъпанчетата, да се сложат макарки и да се махне сливицата. Това ми звучи много страшно. За това искам да се консултирам и с Вас. Ако евентуално само се махне третата сливица, то няма ли да се възстанови слуха на детето? Защо трябва и да се пробиват тъпанчетата? Какво мислите за безкръвното премахване на третата сливица?
Ако е възможно да ни препоръчате друг специалист, който може да посетим в Ст.Загора.(За сега съм се насочила към д-р Ат. Стефанов в Университетска болница)
Благодаря Ви предварително!
Администраторът на този форум е забранил публичното писане в него.

Re: Намален слух при дете 01 Апр 2011 13:59 #2

• д-р Георгиев
  • д-р Георгиев's Avatar
  • Извън линия
  • Модератор
  • Публикации: 288
  • Благодарности 38
Здравейте,

Темата е твърде деликатна, за да дам каквито и да е конкретни съвети. Но вероятно, ако има натрупана течност и насложена инфекция (или съмнение за такава) в тъпанчевата кухина, може да се наложи пробиване на тъпанчето, която е лека процедура, като в рамките на няколко седмици и при липса на усложнения тъпанчето се възстановява напълно.

Премахването на третата сливица също трябва пак да стане по преценка на лекаря след щателен преглед и изследвания, които да диагностицират причината за проблема. Консултацията с друг специалист никога не е излишна, но се постарайте да го запитате въпросите, които Ви измъчват.

И не се притеснявайте, нещата са решими.

Re: Намален слух при дете 01 Апр 2011 14:24 #3

• svetla_ilcheva
  • svetla_ilcheva's Avatar
  • Извън линия
  • Начинаещ
  • Публикации: 2
Благодаря Ви за бързия отговор.

Отговор: Намален слух при дете 25 Окт 2011 19:13 #4

• Елица
  • Елица's Avatar
  • Извън линия
  • Начинаещ
  • Публикации: 4
Здравейте, синът ми е на 13г. и също се оплаква от намален слух. Когато беше на 3г. и на 4г. имаше възпаление на ушите (пукаха му тъпанчетата 5 пъти). Сега му направихме аудиограма и се установи 50% загуба на слуха на лявото ухо. Преглед на ухото не му беше направен и нямаме обяснение за причините довели до намаляване на слуха, но има препоръка за скенер с контраст или ЯМР на задна черепна яма в дясно ухо. Как е по-добре да продължим – първо невролог и скенер, а след това УНГ или обратно. Има ли значение при какъв УНГ специалист ще отидем – детски, за възрастни или някакъв тясно спеализиран?
Благодаря Ви предварително!
Последна редакция: 25 Окт 2011 19:17 от Елица. Причина: редакция

Отговор: Намален слух при дете 26 Окт 2011 10:43 #5

• Vasilec
  • Vasilec's Avatar
  • Извън линия
  • Не се пипа!
  • Публикации: 323
  • Благодарности 49
Здравейте, Елица,
Вероятно, щом не са му направили щателно изследване на ухото, са заключили, че намалението на слуха е от приемен тип, добре е да се консултирате с невролог все пак и вече, ако изникнат въпроси - скенер или детски УНГ.
Щом се отнася до УНГ, щом детето е на 13 години, не виждам причина и УНГ специалист за възрастни.
Успех!
Ако съм Ви бил полезен или съм Ви направил добро впечатление, моля натиснете бутона "Благодаря" под мнението ми.

Sport Medicine

Любознателен студент по медицина 6 курс.

Отговор: Намален слух при дете 27 Окт 2011 17:08 #6

• Елица
  • Елица's Avatar
  • Извън линия
  • Начинаещ
Благодаря за отговора,
Какво означава "намаление на слуха е от приемен тип"? Прочетох, че причини за намалението на слуха могат да бъдат - възпаление на ухото, запушване с ушна кал, възпаление на слуховия нерв и др., ако въздушната и костна проводимост на ухото са еднакви - това може ли да отхвърли част от възможните причини?

Отговор: Намален слух при дете 27 Окт 2011 17:18 #7

• Petyr
  • Petyr's Avatar
  • Извън линия
  • Експерт
  • Публикации: 99
  • Благодарности 10
Здравейте, искам да уточня, че мнението на колегата Vasilec, както и моето в случая, е в рамките на предполагаемото, тъй като информацията до момента е твърде оскъдна. Трудно може да гадаем какъв тип е нарушението на слуха без да сме видели аудиограмата, а дори и тогава остават съмнения.
Приемен (сензорен) тип в резултат на увредени сетивни клетки и/или нервни влакна на вътрешното ухо.
Горд студент по медицина.
Потребители, които са благодарили: Елица

Отговор: Намален слух при дете 27 Окт 2011 20:36 #8

• Vasilec
  • Vasilec's Avatar
  • Извън линия
  • Не се пипа!
  • Публикации: 323
  • Благодарности 49
Елица писа:
Благодаря за отговора,
Какво означава "намаление на слуха е от приемен тип"? Прочетох, че причини за намалението на слуха могат да бъдат - възпаление на ухото, запушване с ушна кал, възпаление на слуховия нерв и др., ако въздушната и костна проводимост на ухото са еднакви - това може ли да отхвърли част от възможните причини?
Да, може при намаление на слуха от проводен тип (като възпаление на външното и средното ухо, запушване с ушна кал) се намалява намалена въздушна и запазена костна. В случая вероятно се касае от приемен тип.
Ако съм Ви бил полезен или съм Ви направил добро впечатление, моля натиснете бутона "Благодаря" под мнението ми.

Sport Medicine

Любознателен студент по медицина 6 курс.

Отговор: Намален слух при дете 28 Окт 2011 19:31 #9

• Елица
  • Елица's Avatar
  • Извън линия
  • Начинаещ
Благодаря и на двамата за бързите и ясни отговори. Много ми помогнахте да наредя пъзела и да си формулирам въпросите преди новия преглед. Днес, следобяд бяхме при друг доктор и той ни постави същата диагноза - възпаление на ушният нерв. Този път имаме: преглед на уши (няма ушна кал и възпаление), гърло, нос, почисти евстахиевата тръба, нова аудиограма (без разлика) и много обяснения. Сега, остава да направиме скенер (без много лоши мисли, за всеки случай) и да се помъчиме с някакво лечение, въпреки, че ни обясниха за минималния шанс. Оказа се, че тази диагноза ни е поставена и от първата лекарка, но ние не сме разбрали (в документа с неясен почерк пише"N.N.ac sin").
Вече сме спокойни с малкият ни проблем. Благодя Ви!!

За информация - аудиограмата е такава: от 250Hz до 1000Hz -20dB; 2000Hz - 80dB; 4000Hz - 110dB. Въздушна и костна проводимост съвпадат. Втората аудиограма е почти същата.
Последна редакция: 29 Окт 2011 07:38 от Елица. Причина: грашка

Отговор: Намален слух при дете 29 Окт 2011 02:12 #10

• Profenid
  • Profenid's Avatar
  • Извън линия
  • Начинаещ
  • Публикации: 1
  • Благодарности 1
Само от една аудиограма не може да се заключи дали звукоприемното спадане на слуха е от неврит на слуховия нерв (както е обичайно да се твърди от "специалистите"), от увреждане на вътрешното ухо (както е най-често) или други проблеми.

Важно е да се направи компютърна томография с висока разделителна способност (милиметър и по-малко) само на ушите и вътрешния слухов канал. Ако не ви предлагат подобна възможност само ще "отчитате дейност" и излишно ще облъчвате детето.

Отговор: Намален слух при дете 29 Окт 2011 07:53 #11

• Елица
  • Елица's Avatar
  • Извън линия
  • Начинаещ
Благодаря за това уточнение! Имате ли предложение в кои клиники може да направим томографията? Всички ли апарати могат да направят такова прецизно изследване или има по-специални? Апарата или екипа зад него са по-важни?

Отговор: Намален слух при дете 14 Ное 2011 14:50 #12

• Elen
  • Elen's Avatar
Силната имунна система в резултат на здравословно хранене снижава риска от болки в ушите след инфекция или заради алергия. Приемайте всекидневно суров чесън и хранителни добавки с бета-каротин, флавоноиди и витамин С и Е.

Отговор: Намален слух при дете 21 Мар 2012 13:26 #13

• Optimist
  • Optimist's Avatar
  • Извън линия
  • Начинаещ
  • Публикации: 1
Елица писа:
Благодаря за това уточнение! Имате ли предложение в кои клиники може да направим томографията? Всички ли апарати могат да направят такова прецизно изследване или има по-специални? Апарата или екипа зад него са по-важни?

Привет, Елица, дали получихте отговор на тези въпроси?
Имаме сходен проблем, искаме да направим такова изследване на дъщеря ми.
Дали някой може да даде отговор на по-горното питане и в допълнение да препоръча специалист в София, който може да го назначи и цялостно да поеме случая? по възможност бихме искали изследването да стане по НЗОК... Благодаря!
Модератори: д-р Георгиев
Време за създаване на страницата: 0.638 секунди
Protected by R Antispam