Притеснен от лекарски коментар,моля за второ мнен.

• pepipetrov
  • Автор на темата
  • Офлайн
  • Начинаещ
Повече
22 Юли 2012 07:50 - 22 Юли 2012 17:54 #1 от pepipetrov
pepipetrov създаде темата: Притеснен от лекарски коментар,моля за второ мнен.
Здравейте! Заради проблем с холестрола на 6 месеца си правя контролни тестове. Кр. захар винаги е била между 3,9 и 4,9 . Този път беше 5,19 (лабораторията дава референти до 6,2). Реших, че всичко е наред, още повече, че гликирания хемоглобин беше 4,55. При коментар на резултатите от личния лекар имаше ясно твърдение, че с тази кр.захар на гладно съм в преддиабетно състояние. Понеже имаме диабетик в семейството (не ми е кръвен роднина) почнах да меря кр.си захар сутрин и няколко поредни дни резултата е 5,1-,5,2. Притесних се допълнитено и си направих тест в домашни условия 2 поредни дни по следната схема - кр.захар на гладно + обилна закуска с хляб, мед и т.н., кр.захар 1 час след нахранване, кр.захар 2 часа след нахранване, кр. захар 4 часа след закуска (преди да обядвам), кр.захар 2 часа след обяд, кр.захар вечер преди лягане..... Резултатите са следните :
*на гладно 5,2 и 5,5
*1 час след закуска със сладко 7,1 и 6,7
* 2 часа след закуската 5,8 и 6,1
*преди обяд 5,2 и 4,9
*2 часа след обяд 5,6 и 5,9
* вечер преди лягане 6,1 и 5,3

Според мен резултатите са в норма, с изключение на сутрешния граничен резултат. В упътването на тест лентите пише, че отчитат резултати като за венозна кръв и референтните стойности на гладно са между 4,1 и 5,9.

Ужкем всичко е наред, ма като лекаря ме наплаши и аз взех да се шашкам яко. Една сутрин дори на гладно измерих 5,75 кр. захар.

Моля ви за съвет - имам ли основание за притеснения и най-вече - следва ли да правя допълнитени изследвания....

(???)

Иначе съм на 38 г/ 172 см / 69 кг, спорта не ми е чужд, старая се да се храна здравословно, не пуша...кръвното през лятото е 110/70, през зимата 120/75, талията ми е 84 см... общо взето си мисля, че избягвам метаболитния синдром.... с холестерола нещата не са идеални, общия се колебае между 5,3 и 5,9, но то е защото "добрия" при мен е прилично висок 1,45-1,63, "лошия" е в диапазона 3,5-3,8, но пък триглицеридите винаги са ми били около 1,1.... и така.....
Last edit: 22 Юли 2012 17:54 от pepipetrov.

Please Вход or Регистрация to join the conversation.

Повече
22 Юли 2012 09:08 #2 от Vasilec
Не виждам нещо притеснително. Глюкозата на гладно е малко висока, но оралният глюкозо-натоварващ тест е по-показателен. Лошото е, че в домашни условия той не е стандартизиран - така или иначе резултатите са добри. Ако все пак нещо Ви притеснява, по-добре търсете мнение на специалист... Защото в някои случаи, паниката е най-лошият съветник.

Ако съм Ви бил полезен или съм Ви направил добро впечатление, моля натиснете бутона "Благодаря" под мнението ми.

Sport Medicine

Любознателен студент по медицина 6 курс.
Благодарили потребител(и):: pepipetrov

• pepipetrov
  • Автор на темата
  • Офлайн
  • Начинаещ
Повече
22 Юли 2012 11:22 - 22 Юли 2012 14:41 #3 от pepipetrov
Днес си правих тест с глюкоза от аптеката - 75 гр разтворени в 300 мл вода.

Резултатите :

на гладно : 5,4
1 час след глюкозата - 8,9
1,30 часа след глюкозата - 7,4
2 часа след гюкозата - 7,7 (как се повиши без да съм поемал нищо , нямам идея )
2,30 часа след глюкозата - 6,1

и после падна на 5,3

Това е с капилярна кръв, но според указанията, тест лентите дават резултат като за венозна кръв....

Време ли е да ида на такъв тест в болница или всичко е наред?
Last edit: 22 Юли 2012 14:41 от pepipetrov.

Повече
23 Юли 2012 12:49 - 23 Юли 2012 12:50 #4 от Д-р Кабакчиева
Здравейте! Оралният глюкозотолерантен тест е стандартизирана проба и се прави при определени условия, с които не знам Вие дали сте се съобразили, за да мога да давам компетентно мнение. Моята препоръка е да се обърнете към ендокринолог и да се споделите своите притеснения и резултатите от направените до момента изследвания и той да прецени дали е подходящ ОГТТ или не. Понякога контактът лице в лице говори много, който във форума за съжаление липсва :) Успех!

Д-р Кабакчиева, специализант в Клиниката по ендокринология, УМБАЛ "Александровска"
Last edit: 23 Юли 2012 12:50 от Д-р Кабакчиева.

• pepipetrov
  • Автор на темата
  • Офлайн
  • Начинаещ
Повече
24 Юли 2012 12:29 - 24 Юли 2012 12:31 #5 от pepipetrov
Уважаема д-р Кабакчиева, нямам никакво намерение да ми поставят диагнози в нета. Разбира се, че само наживо и с подохящите изследвания в лаборатория, а не с тест-ленти е редно да се поставят диагнози и евентуално лечение. Зададох тук въпроса си, защото аз виждам само моите резултати, а вие, лекарите, виждате десетки и стотици такива и ми се искаше да чуя мнението на някой, който има някакви осреднени данни спрямо моето състояние аз къде съм точно....

Ето от вчера нещата :
на гладно 5,3
закусих прилично, но по обективни прични се наложи да обядвам чак в 15,30 ч (не ми е практика), бях ужасно гладен и изядох една хубава мазна пица (което също не ми е практика ) и една биричка. Изледванията след 2 часа (без малко) след храна бяха следните : 8,0, след 30 мин - 6,9, след още 30 мин - 7,8, след още 30 - 6,8 и след още 30 - 7,5 и след това се отказах да я меря, защото не виждах кр.захар да спада, ами играе нагоре-надолу, като през това време съм поемал само вода, защото ми се пиеше (ма то и нормално от тестената пица).... Въпроса ми е дали е нормално понякога (при тестени и мазни храни) периода "след нахранване" да трае до 4-5 часа... А нормално ли е след като стойностите са стигнали пика си, после да се покачват пак? Как е при другите пациенти?

Тази сутрин, на гладно, след като вчера не съм вечерял, защото ми беше сито от пицата и нямах апетит е 5,4... (при референтни стойности на тест-лентите до 5,9)...
Last edit: 24 Юли 2012 12:31 от pepipetrov.

Повече
24 Юли 2012 16:31 #6 от Vasilec
Истината е, че трябва да спреш да си мериш кръвната захар - нямаш семейна експозиция, нямаш стойности над референтните граници, слаб си, спортуваш, но внимавай в бъдеще с килограмите. Почти всеки лекар ще ти каже да си гледаш живота и пак да се тестваш едва след 2 години.
Успех!

П.С. Това е моето мнение, не ангажирам никого с него.

Ако съм Ви бил полезен или съм Ви направил добро впечатление, моля натиснете бутона "Благодаря" под мнението ми.

Sport Medicine

Повече
24 Юли 2012 16:52 #7 от Vasilec
Само още нещо - не се знае дали глюкомера ти е калибриран като хората - може там да е проблема, трябва да се засече и да се калибрира, затова е добре да не се осланяш само на него. Лошото е, че в лаборатория измерването струва пари...

Sport Medicine

Повече
25 Юли 2012 09:28 #8 от Д-р Кабакчиева
Здравейте!
Резултатите от подобни изследвания са разнопосочни при различните пациенти и затова е създадена стандартизирана проба с ясни граници, от които категорично може да се каже диабет, предиабет и здрав. От Вашите резултати се създава впечатление, че вероятно няма за какво да се притеснявате, но при пациенти с по-вариращи стойности на кръвната захар е препоръчително да се направи орален глюкозотолерантен тест ( ОГТТ), който категорично ще определи дали сте диабетик, в предиабетно състояние или сте здрав. Във всяка лаборатория се провежда този тест и ако резултатите от него са нормални може да си живеете спокойно. Ако има повишени стойности на кръвната захар е препоръчително да се обърнете към ендокринолог ( в Александровска болница има много добри специалисти). Успех!

Д-р Кабакчиева, специализант в Клиниката по ендокринология, УМБАЛ "Александровска"
Благодарили потребител(и):: Vasilec

Модератори: д-р Георгиев
Създадено с Kunena форум