Диабет

• Siso
  • Siso's Avatar Topic Author
  • Начинаещ
More
21 Ян 2013 11:02 #1 от Siso
Siso created the topic: Диабет
Здравейте, аз сам на 24 години, баща ми беше диабетик, а напоследък усещам, че и при мен се проявяват някои симптоми - засилена жажда, често уриниране, главоболие и не знам как да постъпя, дали не е диабет? Не мога да посетя лекар, защото съм в САЩ малко нелегално след студентска бригада, не знам какво да правя. А какво е това "предиабет"?

Please Вход or Регистрация to join the conversation.

More
21 Ян 2013 13:09 #2 от Vasilec
Диабет
Баща ти какъв тип диабет има? Въпреки това предвид възрастта ти, при нормално телесно тегло и без други предразполагащи фактори не е много вероятно да страдаш от диабет тип 2. Диабет тип 1 при него е малко по-различна ситуацията. Само да отбележа, че други състояния също могат да причинят повишена жажда, като психогенната полидипсия (демек ти си решаваш, че искаш да пиеш много вода), а пиенето на много вода винаги води до повече и по-често уриниране. Събуждаш ли се през нощта да уринираш? И ако да - кога и колко пъти.
И все пак без поне една глюкоза на гладно няма как да разберем каква е ситуацията.

Ако съм Ви бил полезен или съм Ви направил добро впечатление, моля натиснете бутона "Благодаря" под мнението ми.

Sport Medicine

Любознателен студент по медицина 6 курс.
The following user(s) said Thank You: Siso

• Siso
  • Начинаещ
More
22 Ян 2013 11:31 - 22 Ян 2013 11:32 #3 от Siso
Диабет

Vasilec писа: Баща ти какъв тип диабет има? Въпреки това предвид възрастта ти, при нормално телесно тегло и без други предразполагащи фактори не е много вероятно да страдаш от диабет тип 2. Диабет тип 1 при него е малко по-различна ситуацията. Само да отбележа, че други състояния също могат да причинят повишена жажда, като психогенната полидипсия (демек ти си решаваш, че искаш да пиеш много вода), а пиенето на много вода винаги води до повече и по-често уриниране. Събуждаш ли се през нощта да уринираш? И ако да - кога и колко пъти.
И все пак без поне една глюкоза на гладно няма как да разберем каква е ситуацията.

За сажаление нямам възможност да си направя каквито и да било изследвания. Вечер се събуждам обичайно веднъж или два пъти, ако се събудя. Иначе не съм пълен, висок съм 189 и тежа близо 80 кг.
Само не ми отговорихте на въпроса какво е предиабет и мога ли да страдам тъкмо от това?
Последна промяна: 22 Ян 2013 11:32 от Siso.

• Д-р Кабакчиева
  • Посетител
22 Ян 2013 16:12 #4 от Д-р Кабакчиева
Диабет
Здравейте! Като предиабет се определят двете състояния: нарушена гликемия на гладно и нарушен глюкозен толеранс, като и двете състояния се определят едва при провеждането на орален глюкозен толеранс -ОГТТ, което отново е лабораторно изследване. Предиабетът е състояние, при което имаме нарушение в метаболизма на глюкозата, но все още нямаме диабет и също са рискови за организма състояния. Това е и моментът, в който активно трябва да се предприемат мерки, чрез които да се предотврати развитието им към диабет. Именно е необходимо да се спазва здравословен начин на хранене - по- малко бързи въглехидрати и мазнини да присъстват в менюто и консумация на зеленчуци, плодове, ядки, пълнозърнести храни и варива предимно. Важно е и да водите ежедневно активна физическа дейност - поне 30 мин бързо ходене или друго аеробно упражнение.
Вие сте с абсолютно нормално тегло, което е в полза по - скоро на това да нямате диабет или предиабет, защото те обикновено се асоциират с наднормено тегло или със затлъстяване.
На този сайт е качен един въпросник, който е добър метод да се ориентираме дали имате риск или не. За съжаление не го намерих на български, но мисля, че няма да имате проблем с английския:)
www.diabetesstiftung.de/fileadmin/dds_us...indrisk_englisch.pdf
Направете го и кажете после колко точки сте събрали, за да коментираме резултата:)
Успех!

• Siso
  • Начинаещ
More
23 Ян 2013 11:34 #5 от Siso
Диабет
Мерси много за отговора - когато имам повече време ще разгледам връзката. Пооспокоих се малко така или иначе.

Създадено с Kunena форум