Защо е толкова коварна депресията???

• Naia
  • Topic Author
  • Начинаещ
More
19 Ян 2012 18:28 #11 от Naia
Отговор: Защо е толкова коварна депресията???
Благодаря, Introducer, благодаря Лора за отговорите.
Знам,че нещата по принцип стоят така и че трябва да се науча да живея в хармония със себе си, а не да разчитам на друг, но това е черта на характера при мен и не е придобита, а вродена. От малка се страхувам от самотата и не се чувствам уютно самотна. Това което и майка ми е забелязала - винаги съм искала да имам много приятелки и да бъда обградена от хора. Сега приятелки не ми липсват, но ми липсва човек, с който да съм щастлива. Аз не съм обсебващ тип по принцип, хората ме търсят мен повече, отколкото аз тях, защото явно им е приятно в моята компания.
А иначе Introducer, искрено ти благодаря за твоите думи, наистина ме обнадеждиха. Като лекар те моля да не губиш тази частица в себе си, която те кара да пишеш и да ми отговаряш, да разясняваш своите доводи - неща, които малко лекари правят, в частност психиатри (от личен опит знам). Пожелавам го на всичките ти колеги...
Аз нямам проблем да споделям, всъщност споделянето ме притеснява, че може би е източникът на моите проблеми. Постоянно се вайкам и тюфкам за всичко и всичко ми се струва сиво и постоянно марморя. Имам чувството, че отегчавам себе си и другите, но така ги виждам нещата поне за момента. Все си мисля, че ако приема нещата по-мъжки ще ми бъде по-леко, но съм си такава - слаба.
Мерси, че изслушахте тази дълга проповед

Please Вход or Регистрация to join the conversation.

• introducer
  • Посетител
21 Ян 2012 16:52 #12 от introducer
Здрвей отново

Този път се хванах за думите ти, че "Може би проблемът е, че много споделям и постоянно се тюхкам".

Всъщност кога започваш да се чувстваш зле- когато си сама (и ти пречи да си почиваш) или когато вършиш някаква работа (и ти пречи да работиш) или друго?

Ако ти е тъпо и безинтересно и единственото, което правиш с приятели е да споделяш, защо не пробваш да вършиш нещо с тях, което не умееш, но ти е било любопитно преди? Или пък ако не ти е любопитно- смяташ, че ще ти е просто полезно. Нещо, което да ти прикове концентрацията.
Знаеш ли, когато някой те кара да вършиш нещо или да разсъждаваш върху въпрос, така съвсем се откъсваш от онова, което те преследва.

Например готвене на странни неща, някакъв спорт, някакви танци, да се запишеш на курс за чужд език или др. Понякога самото срещане с непознати доста разсейва. Обикновено ние държим някакво положение пред непознати, а пред приятели си позволяваме да сме унили, хленчещи, зле облечени или др. В началото е гадно, но това е като местенето на ученик от едно училище в друго- родителите постоянно му обясняват, че на новото място ще срещне нови приятели или нови интересни неща ще научи.

Изобщо е добре да се връщаме към детските си безгрижни години- ясно е, че не можем да ги изживеем отново, но ако пробваме да се доближим до онова, което ни е правело щастливи някога- ще ни прави щастливи и сега. Даже разглеждането на стари албуми със снимки във весел за нас период ни подсеща как все пак е имало начин да се забавляваме и да сме радостни. Понякога хората разочароват, защото се променят, но ако ние сами опитаме да превключим съзнанието си на "веселия период"- сами без ничия помощ ще можем да си пресъздадем хубавите времена.

И никога не си казвай "Да, ама сега нямам време" , "Да, ама сега имам семейство" , "Да, ама еди си какво" - човек може да се самоанализира по-добре от всеки психиатър, стига да иска. Имам и още идеи, но по-нататък :)

More
29 Ян 2012 22:34 #13 от sandra
Здравейте! Темата е интересна за мен, защото от няколко години страдам от пристъпи на депресия, понякога доста тежки и мъчителни.В момента се чувствам добре, но след като пих добвката Happy day, за която прочетох в един вестник. От 2-3 седмици приемам и Омега -3, който също се препоръчва при депресия. Мисля, че Ная би трябвало да изясни за себе си дали наистина чувството за самота я подтиска или състоянието и се дължи на понижени нива на серотонина в организма. При мен този проблем, за който тя споделя, не съществува - аз съм семейна и се чувствам много щастлива от присъствието на съпруга ми до мен. Когато е на работа, обикновено много ми липсва. Мисля, че аз съм тази, която му създава проблемите много по-често, отколкото той. Казвам това, защото искам да изтъкна, че понякога депресията се поражда по други причини, а не поради чувството на самота.Разбира се, всеки си има проблеми, при мен проблемът е, че не работя. И не мога да си го позволя, защото се лекувам от няколко сериозни заболявания. Ако Ная е здрава, като се изключат пристъпите на депресия, които при нея изглежда не са така силно изразени, тя би трябвало да е щастлива, или поне радостна, само от този факт. Но не винаги осъзнаваме това, което имаме, докато не го загубим - в случая имам предвид здравето. И аз си мисля, че понякога еднообразието в живота , липсата на по-силни емоции, интересни събития, ме подтискат, но така е с много хора. Малко хора могат да си позволят да пътуват непрекъснато по интересни и екзотични места, да се запознават с нови хора и културни традиции, да имат работа, която да е едновременно и вълнуваща и удовлетворяваща за тях. Аз имах такава работа преди години, но тогава нещата в личния ми живот не вървяха и всъщност бях сама, но не и самотна.
Ная, пожелавам ти да преодолееш тези пристъпи на депресия и да запълниш живота си с нещо, което ще ти носи радост от живота.
The following user(s) said Thank You: Naia

More
26 Апр 2012 12:55 #14 от Totev

Naia писа: 0питвам се сега да си създавам занимания,да си поставям елементарни задачи да запълват денят ми,да не оставям мислите си да блуждаят към нещата и хората които ме нараняват и се чувствам малко по- добре

Мисля, че си на правилния път, просто заниманията ти трябва да станат значими за самата теб! Ако това, с което си се заела /хоби, спорт, благотворителност и т.н./ стане важен мотив за движението ти напред, депресията ти ще бъде в миналото. Разбира се това не става за един ден - необходими са усилия :( , но ефектът ще е положителен.
Мисля, че смяната на средата /например, приятелите/ също ще ти се отрази добре. Всеки от нас познава хора, контакът с които ни натоварва и обременява - вечните оплаквания и проблеми, които те ни "споделят" не може да не ни се отрази. Избягвай "чуждите" стенания за делничните проблеми /поне докато си възвърнеш позитивния поглед към живота/!

Създадено с Kunena форум